Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf zespół2

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Chór Opery Nova

 CHÓR OPERY NOVA

 Początki jego sięgają 1956 i rekrutacji do powstającego Studia Operowego. Pierwszym zadaniem postawionym przed młodym zespołem pod kierownictwem chórmistrza Antoniego Rybki była premiera dwóch jednoaktowych oper Stanisława Moniuszki Flis i Verbum nobile – 21 IX 1956. Kolejnymi kierownikami Chóru byli: Czesław Kaczmarek (1982-84), Maciej Banach (1991-92);aktualnie funkcję tę sprawuje Henryk Wierzchoń (1984-91 i ponownie od 1993).Przez 59 lat działalność Chóru : w Teatrze Muzycznym Opery i Operetki (1959), Opery i Operetki w Bydgoszczy (1964), Państwowej Opery w Bydgoszczy (1980), Opery Nova w Bydgoszczy (1991) , Opery Nova – Państwowej Opery w Bydgoszczy(1996) i – od 2006 r. - Opery Nova w Bydgoszczy (takie etapy i zmiany nazw przechodził bydgoski teatr muzyczny), objęła niemal wszystkie pozycje światowej literatury operowej i operetkowej, sztandarowe pozycje musicalowe , także oratorium. Poziom zespołu podnosił się sukcesywnie, umożliwiając sięganie po kolejne realizacje. W pamięci widzów pozostały np. takie, jak: Faust Gounoda, Aida Verdiego, Poławiacze pereł Bizeta, Kniaź Igor Borodina, Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego – z pięknymi partiami chóralnymi. Osobną kartę stanowi działalność koncertowa Chóru a cappella oraz z orkiestrami Opery i  Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy  oraz  zagranicznymi. Zespół wykonywał m.in.: Messa di Gloria Pucciniego, Requiem  Mozarta,  Stabat Mater Pergolesiego, Requiem Verdiego, Missa solemnis Beethovena  oraz koncert najsłynniejszych operowych partii chóralnych. Chór brał udział w licznych tournée  do Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii, Luksemburga, na Maltę, prezentując różnorodny repertuar: m.in. Verdiego Otello, Rigoletto (zaśpiewane w  Le Roncole - miejscu urodzin kompozytora, porwało włoską publiczność), Nabucco (owacyjnie przyjęte w Palais de Congrès w Paryżu), Traviata, Czarodziejski flet Mozarta (na Festiwalu Mozartowskim w Roubaix, 1995). Niebagatelny był wkład Chóru dla pozyskania znakomitych recenzji prasy niemieckiej; ich efektem jest  11 występów na Letnim Festiwalu Muzycznym w Xanten oraz pięć  muzycznych wizyt na Europejskim Festiwalu Muzycznym w luksemburskim Willtz.

Obecnie Chór Opery Nova zajmuje pozycję jednego z najlepszych polskich operowych zespołów. W jego bieżącym repertuarze znajdują się pozycje rzadko wystawiane przez inne sceny operowe : Lakmé  Delibesa , Rusałka Dvořaka, La Gioconda Ponchiellego,Don Carlos Verdiego, czy opera Manru Paderewskiego , której nagranie DVD uzyskało w 2013 r. „Złotego Orfeusza” ("Orphée d'Or" de l'Académie du Disque Lyrique ) . Chór wykonuje także repertuar  „kanonu operowego”, jak Traviata, , Rigoletto, Carmen, Tosca, Cyganeria, Madama Butterfly,Czarodziejski flet, Halka ,Rycerskość wieśniacza,Pajace,Wesele Figara oraz klasyczne operetki: Zemsta nietoperza, Hrabina Marica, Księżniczka czardasza, Baron cygański, musical My Fair Lady. Szczególną pozycją było oratorium Mesjasz Händla  (wystawione przez Ryszarda Peryta w wersji teatralnej, z ruchem scenicznym, w kostiumach, scenografią. Za wykonanie tego dzieła Chór otrzymał nagrodę Złotą Maskę przyznaną w 2000 r. przez redakcję Dziennika Wieczornego). Owacyjnie przyjęty został występ Chóru na koncercie plenerowym zatytułowanym "Chóry na fali" , którego program utworzyły najsłynniejsze partie chóralne ,w czerwcu 2017 r.w amfiteatrze nad Brdą.

Z recenzji prasowych:

 "Trubadur", opera Giuseppe Verdiego:

"(...) Nie sposób nie wspomnieć o bohaterze zbiorowym , czyli chórze bydgoskiej Opery Nova , któremu jak zwykle nie można niczego zarzucić. A już  chór a cappella  zakonnic  w części drugiej – chociażby dla niego warto pójść na ten spektakl".

 „Manru”,opera Ignacego Jana Paderewskiego:

(...) . Na nią nakłada się często chór w głosowych grupach kobie­cych, męskich i łączonych; przygotowany przez Henry­ka Wierzchonia, zawsze świetnie osadzony w dźwię­ku, z brzmieniową lekkością przekazuje swoje pieśni, re­pliki, reakcje i komentarze".

Małgorzata Komorowska,Ruch Muzyczny Nr 16 / 17 z 5.08.2012 r.

"Tosca",opera Pucciniego:

"(...) A już wywołujący dreszcze finał aktu pierwszego ( tu także brawa dla operowego chóru) – choćby dla niego warto pójść na bydgoską „Toskę” !

Magdalena Piórek, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz 26.04.2004

"Halka" ,opera Moniuszki:

(…) pięknie i poruszająco brzmiał chór Opera Nova pod dyrekcją Henryka Wierzchonia”.

http://opera.info.pl/index.php/opera-nova-w-bydgoszczy/855-halka-stanislawa-moniuszki-w-opera-nova-w-bydgoszczy

 

"Don Carlos", opera Verdiego:

"Jak zawsze wspaniale wypadły chóry przygotowane przez Henryka Wierzchonia. Ich śpiew jest wprost monumentalny, pełen, elektryzujący - to zbiorowy solista, który od kilku lat nie jest już tylko tłem w tyle sceny. Nasi chórzyści są zdecydowanie artystami pierwszoplanowymi".

"Opera na męskie głosy"
Alicja Polewska
Gazeta Pomorska nr 96
26-04-2016

 

Relacja z koncertu plenerowego "Chóry na fali" 8 czerwca 2017 r. Koncert promujący Projekt "Modernizacja Opery Nova" oraz Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

https://youtu.be/uz0y_s4Oi6A

Chór Opery Nova w Baronie cygańskim (fot.Andrzej Makowski)Chór Opery Nova w operze Mefistofeles A. Boita (fot. Marek Chełminiak)Chór Opery Nova w operze Napój miłosny G. Donizettiego (fot. Marek Chełminiak)VChór Opery Nova w RYCERSKOŚCI WIEŚNIACZEJ. fot.Andrzej MakowskiChór i Orkiestra na koncercie plenerowym "Chóry na fali" 8 VI 2017 r.fot.Andrzej Makowski

Dodatkowe menu strony

Miesięczny kalendarz

miesiąc 01, rok 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013