Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf o operze

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

 OPERA NOVA  w Bydgoszczy - największa i należąca do najważniejszych instytucji artystycznych regionu Kujaw i Pomorza.

Historia zaczęła się od Studia Operowego, którego pierwsze przedstawienie "Flis" i "Verbum nobile" 21 września 1956  r. Moniuszki oraz "Wesele w Ojcowie" Kurpińskiego dało początek odległej jeszcze w czasie Operze.
Nowa placówka niemal natychmiast zyskała sławę miejsca, gdzie można bez przeszkód kształcić swój głos i zdobywać doświadczenia artystyczne.  Długoletnie starania władz, artystów i społeczności lokalnej doprowadziły do powstania jednego z najnowocześniej wyposażonych teatrów operowych.

Dziś Opera Nova w Bydgoszczy to imponujący obiekt , którego trzy kamienne kręgi malowniczo położone w zakolu Brdy, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, stały się jednym z symboli miasta. Stałą ambicją teatru jest pozyskiwanie znakomitych realizatorów i zapewne z tego powodu kolejne premiery na tej scenie  przyjmowane są z wielkim uznaniem.

Zaproszenie do realizacji spektakli w Operze Nova przyjmowali ( często kilkakrotnie) tak wybitni twórcy jak m.in. Maciej Prus, Ryszard Peryt ,Krzysztof Nazar, Laco Adamik, Jorma Elo, Paul Chalmer; z młodszego pokolenia Natalia Babińska, Robert Bondara,Tomasz Konina.

Dziś repertuar Opery Nova obejmuje ponad trzydzieści dzieł, zarówno operowych, baletowych jak i operetkowych oraz musical. Na scenie Opery Nova można aktualnie  usłyszeć tak rzadko wystawiane przez polskie teatry opery : Manru” , „Rusałka”  , „La Gioconda” , legendę dramatyczną Berlioza "Potępienie Fausta" oraz obejrzeć balety współczesne ”Zniewolony umysł” i „Fascynacje” . Słynne są bydgoskie  realizacje operetek z ostatnich lat : „Baron cygański”  ,"Księżniczka czardasza”.

Przedsięwzięciem, które szczególnie rozsławiło muzyczną Bydgoszcz jest stworzony w 1994 r. BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY. 25. edycja Festiwalu odbędzie się od 21 kwietnia do 5 maja 2018 r.

Szczególnym dokonaniem zespołów Opery Nova jest nagranie „Manru” Paderewskiego –zrealizowane po raz pierwszy w historii światowej fonografii w technice DVD  - i nagrodzone prestiżową nagrodą  paryskiej l”Accademie du Disque Lyrique „L'Orphée d’Or" oraz  kolejne DVD : z  operą "Rusałka" , wydaną z okazji 60.sezonu artystycznego bydgoskiej Opery (2016/2017)

(Więcej w zakładce "Historia").

 

 
 

 

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013