Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf zespół2

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

 

Patrycjusz Sokołowski

bas-baryton

 Studia na wydziale wokalnym ukończył w Akademii im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005r. pod kierunkiem prof. Włodzimierza Zalewskiego.

Na scenie zadebiutował w grudniu 2001 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w akademickim przedstawieniu Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego jako Zarecki i Rotmistrz.

Ważnym wydarzeniem dla młodego artysty było wykonanie IX Symfonii Ludwika van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie w kwietniu 2004r. z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Podczas Festiwalu Moniuszkowskiego 2005r. w Białymstoku, śpiewał partię Dżęgi z opery Jewnuta S. Moniuszki.

W grudniu 2007r. został zaproszony do udziału w koncercie z Madame Emmą Kirkby, wykonał Magnificat J.S. Bacha w studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

 Od września 2005r. jest solistą Teatru Muzycznego w Lublinie. Występuje jako Sarastro w Małym Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta. Don Giovanni, Figaro w Amadeuszu wg sztuki Petera Schaeffera do muzyki W.A. Mozarta. Don Basilio, Fiorello, Oficer w Il barbiere di Siviglia G. Rossiniego, Morales w Carmen G. Bizeta. Skołuba w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Markiz d’Obigny w Traviacie G.Verdiego. Feri w Księżniczce Czardasza Emmericha Kalmana, Pijaczek w Ptaszniku z Tyrolu Karla Zellera, Dr Blind oraz Ivan w Zemście Nietoperza J. Straussa. Cascada w Wesołej wdówce F. Lehara. Policjant w Skrzypku na dachu J. Bocka.

W sierpniu 2009r. został laureatem I Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku a we wrześniu 2009 laureatem Konkursu Złote Głosy Mazowsza w Warszawie. Od tamtego czasu jest promowany przez agencję artystyczną Impressio Art Management, dzięki której jest zapraszany do koncertów z wybitnymi polskimi artystami.

W grudniu 2010r. zadebiutował w Operze NOVA w Bydgoszczy w przedstawieniu L'elisir D'amore w reżyserii Krzysztofa Nazara. Od tego czasu nawiązał współpracę z Operą NOVA
w Bydgoszczy i
w kwietniu 2011r. zaśpiewał premierę
La Bohème Giacomo Pucciniego pod batutą Andrzeja Knapa w reżyserii Macieja Prusa jako Alcindoro, (Collin).

Od października 2011 jest aktorem Teatru Kameralnego w Lublinie, gdzie występuje w Czarodziejskim Ogrodzie Frances’a Burnett’a jako ogrodnik Ben Weatherstaff.

W swojej dotychczasowej pracy miał okazję pracować z wybitnymi reżyserami: Maciejem Prusem, Waldemarem Zawodzińskim, Robertem Skolmowskim, Jitką Stokalską,  Anette f Leistensschneider, fAndrzejem Rozhinem, fZbigniewem Czeskim oraz dyrygentami: Janem Krenzem, Piotrem Sułkowskim, Andrzejem Knapem, Jacekiem Bonieckim, Pawełem Kos-Nowickim, Alanem Urbankiem, Arturem Wróbelem, Tomaszem Radziwonowiczem, Ryszardem Zimakiem, Janem Miłoszem Zarzyckim, Andrzejem Borzymem juniorem, Ryszardem Dudkiem, Agnieszka Duczmal, Aliną Kowalską – Pińczak, Michałem Klauzą , Jerzym Wołosiukiem.

Dodatkowe menu strony

Miesięczny kalendarz

miesiąc 01, rok 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013