Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf zespół2

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

Andrzej StraszyńskiStudiował w klasie skrzypiec u prof. Ireny Dubiskiej oraz w klasie dyrygentury u prof. Stanisława Wisłockiego.

Bezpośrednio po ukończeniu obu tych wydziałów w warszawskiej Akademii Muzycznej w 1972 r. został dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. W latach 1991-94 był dyrektorem artystycznym, a do dziś jest stałym dyrygentem warszawskiej sceny operowej. Przygotował jako dyrygent kilkanaście premier operowych i baletowych w Teatrze Wielkim, prowadził niezliczoną ilość codziennych przedstawień.. Wśród jego realizacji muzycznych znalazły się kolejno : „ Łucja z Lammermooru” Donizettiego, „Mackbeth” Verdiego , „Cyganeria”Pucciniego , „Manru” Paderewskiego, „Nabucco” Verdiego, „Capuletti i Montecchi” Belliniego, „Cyrulik sewilski” Rossiniego , „Salome” Straussa, „Raj utracony” Pendereckiego, „Faust” Gounoda.

Był w Warszawie szefem muzycznym realizacji baletowych :” Kopciuszka” , La Sylphide”oraz wieczorów baletowych takich choreografów jak: Maurice Béjart , Walentin Jelizariew, TeresaKujawa, Hans van Manen i Yuriko.

Współpracuje ze scenami operowymi Krakowa, Łodzi i Poznania. Po raz pierwszy przyjął propozycję dyrekcji Opery Nova – objął kierownictwo muzyczne opery „Lakme” ( 2005).

Szczególnie ceni sobie współpracę z wybitnym polskim dyrygentem Jerzym Semkowem, dzięki któremu miał okazję pracować z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i teatrami operowymi, z najwybitniejszymi śpiewakami i reżyserami.

W swoim bogatym dorobku ma występy z tak wybitnymi artystami , jak : Irina Archipowa , Katia Ricciarelli , Stefania Toczyska, Lucia Valentini-Terrani, Teresa Żylis-Gara , Placido Domingo, Nicolai Gedda , Leo Nucci , Ruggiero Raimondii Martti Talvela.

Występował przed publicznością Brukseli , Genewy , Kopenhagi, Luksemburga, Paryża, Pekinu, Petersburga , Rzymu, Seulu, Tokio w Wiednia. W kręgu zainteresowań znalazła się również  muzyka symfoniczna, od klasyki po awangardę. Zapraszany jest przez Filharmonię Narodową oraz orkiestry filharmoniczne całego kraju.

Wielokrotnie koncertował za granicą , m.in. w Buenos Aires, Bukareszcie, Halle, Montevideo, Salzburgu. Towarzyszył  jako dyrygent występom takich wirtuozów jak: Peter Donohoe, Jean Fournier, Benedetto Lupo, Mischa Maisky, Garrick Ohlsson , Grigorij Sokołow.

Znane i cenione są jego nagrania muzyki polskiej dokonane z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i telewizji w Katowicach. Nagrywał również za granicą.

W Operze Nova sprawuje kierownictwo muzyczne opery Leo Delibesa "Lakme".
 

Dodatkowe menu strony

Miesięczny kalendarz

miesiąc 06, rok 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013